Dr. Salih Beyaz

  • Ortopedi
  • &
  • Travmatoloji
  • Uzmanı

Biyografi

Dr. Salih Beyaz

1979 yılında Denizli’de doğan Salih Beyaz, İlk, orta ve lise eğitimini yine Denizli’de tamamlar. 1996 yılında başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 2002 yılında başarıyla tamamlayarak kariyer yolculuğuna başlar.

İlk görev yeri olan Bingöl’ün Sancak Kasabası’ndan 20 Ekim 2003 tarihinde Tıpta Uzmanlık Sınavını (TUS) kazanması sebebiyle ayrılır. 1 Kasım 2003 tarihinde Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ABD’de başladığı uzmanlık eğitimini Kasım 2008 yılında tamamlayarak “Uzman Doktor” ünvanını almaya hak kazanır.

2008 yılından günümüze kadar ortopedi ve travmatoloji alanlarında uzman olarak çalışır. Kamuda; devlet ve eğitim hastaneleri ile askeri hastaneler gibi farklı alanlarda tecrübeler edinmiştir. 2013 yılında akademik çalışmalarına daha fazla zaman ayırmak amacıyla Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Departmanına geçerek burada uzman doktor olarak görev yapmaya başlamıştır. Halen aynı hastanede çalışmaya devam etmektedir.

Uzmanlık tezi olan “Comparison of Tunnel Expansion and Isometric Muscle Strength After Acl Reconstruction with Single- Or Dual-Bundle Hamstring Allograft: A Prospective, Randomized Study” adlı makalesi 2012 yılında “Acta Orthopaedica et Traumatologica Turcica” adlı uluslararası dergide yayınlanmıştır. Söz konusu makale, derginin yıl içerisinde yayınlanan klinik çalışmalar içerisinde yılın en iyi ikinci çalışması seçilerek “Akif Şakir Şakar Ödülü” ne layık görülür.

2013 yılında AO Trauma Derneği’nin eğitim bursunu kazanır ve İngiltere Oxford Jhon Radcliffe Hastanesi’nde 2 ay gözlemci olarak çalışır. Bu süre içerisinde ön çapraz bağ ve diyabetik ayak üzerine yazmış olduğu makaleler uluslararası dergiler tarafından yayımlanmaya uygun görülür.

2017 yılında temellerini attığı “C-kollu floroskopi cihazları için evrensel lazer işaretleyici”  isimli proje, 2019 yılı İstanbul Teknofest Fuarı’nda “The Best Academic Patent 4th. Istanbul International Invention Fair Gold Medal Award” Ödülünü almaya hak kazanır. Tasarımı ve prototip üretimini gerçekleştirdiği cihaz ile yaptığı akademik çalışma uluslararası “Joint Diseases and Related Surgery” dergisi tarafından 2020 yılının ilk sayısında yayımlanmak üzere kabul edilir.

2018 yılında Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Departmanı ile başladığı Fracture detection in X-ray images using deep learning methods.” başlıklı çalışma Tayland’da düzenlenen  “7th Congress of the Asia Pacific Trauma Society” toplantısında “Dr Robert Bauze Trauma Gold Medal Award’a aday gösterilen altı çalışmadan biri olur. 2020 Ocak ayında İzmir’de düzenlenen “Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi 2020″de en iyi çalışma ödülünün sahibi olur. Aynı çalışma, Science Citation İndex Expanded dergisi olan Joint Disesaes and Related Surgery tarafından yayın için kabul edilir ve bu makale Ortopedi ve Travmatoloji alanında Türkiye’den yayımlanan ilk yapay zeka makalesi olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda yeni projelerine devam eden Salih Beyaz, yapay zeka uygulamalarının ameliyathane aydınlatma sistemlerinde kullanılması ve röntgen grafilerinde kırıkların değerlendirmesi üzerine iki ana çalışmanın daha yürütücülüğünü üstlenmektedir. Ayrıca yapay zeka ve medikal cihaz alanında iki uluslararası patent (PCT) başvuru sahibidir. ( PCT/TR2019/1051021)

Ekim 2013’ den bu yana çalıştığı Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde özellikle travma cerrahisi, diyabetik ayak cerrahisi, pediatrik ortopedik cerrahi ve artroplasti cerrahisi alanları ile ilgilenmektedir. Hastalara bireysel fayda sağlamanın yanı sıra  mühendislik uygulamaları ile tıp biliminin birlikteliğinin daha geniş kitlelerde daha büyük etkiler yapacağına inanan bir bilim insanı olarak bütün enerjisi ile kendini bilime ve insanlığın geleceğine adamıştır.

 

Bana Yazın
© 2020 Netrup | Profesyonel İnternet Hizmetleri